TÜRK TELEKOM STADYUM'UNUNUN ÇATISI NEDEN KAPATILMIYOR?

Galatasaray'ın Türk Telekom Stadyumunu'nun çatısını kapatmamasının birçok sebebi bulunuyor. Türk Telekom Stadyum'ununun çizimini yapan Mete Arat, 2020 yılında Sporx'e verdiği röportajda stadı çizerken böyle bir sistem düşündüklerini ve özellikle rahmetli Özhan Canaydın'ın bu projeyi çok istediğini ama yönetim içindeki bazı kişilerin açılır kapanır sistemin maliyetinden dolayı buna muhalefet ettiklerini aktarmıştı.
Türkiye'de kurallar gereği herhangi bir stadın çatısının kapatılması yasak ama maç esnasında açılabilen, açılır kapanır sistem yasal bir proje. Aynı zamanda bu projenin çok maliyeti de bulunmuyor, açılır kapanır sistemin Galatasaray'a maliyeti tahmini 20 milyon TL tabiki bu paranın 2011'e göre belirlendiğini ve çok kaliteli malzemelerden oluşmayan bir hesap olduğunu unutmayalım.
Fakat bir sorun daha var, açılır kapanır sistemin malzemeler il beraber tamamen uygulanması 1 yılı alabilecek bir proje, buda Galatasaray'ın stadını 1 yıl kullanamaması demek. Bununla bir diğer problem ise yapılacak sistemin bakımı. Bu bakımların sürekli olarak yapılması ve maliyetli bir işlem olduğu iddia ediliyor.
Galatasaray'ın stadın çatısını kapatması ile beraber stadın çimlerinde de bir gelişme bekleniyor fakat bu gelişme tüm stad çatısı kapatma projelerinde mevcut değil. Türk Telekom Stadyum'u çok az güneş gören bir konumda, bu da çimlerin kalitesizliğinde büyük bir rol oynuyor, yani Galatasaray çatı problemini çözdüğünde çim problemini de çözüme kavuşturabilir.
Kısacası Türk Telekom Stadyum'u zaten açılır kapaır sisteme göre dizayn edilmiş bir stadyum fakat Stadın açılışından beri bunu göze alabilecek bir başkan olmadı. Galatasaray taraftarının çok istediği bu proje Mustafa Cengiz'den sonra gelecek yönetim tarafından uygulanabilir.

Araştırmayı hazırlayan : Admin